Во Калифорнија пожарите и натаму беснеат | Вести | DW | 24.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Во Калифорнија пожарите и натаму беснеат

*

И покрај поддршката од американската армија,на пожарникарите од јужна Калифорнија сеуште не им успева да ги стават под контрола пожарите што беснеат веќе четири дена.Во меѓувреме во регионот на Сан Диего е наредено евакуирање на повеќе стотици илјади луѓе,а околу 1500 куќи се веќе во пламен.Американскиот претседател Џорџ Буш најави посета на Калифорнија за лично да се увери во размерите на катастрофата.