Во Калифорнија и натаму беснее пожарот | Вести | DW | 24.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Во Калифорнија и натаму беснее пожарот

*

И покрај поддршката од американската армија,на пожарникарите од јужна Калифорнија сеуште не им успева да го стават под контрола пожарот што се шири.Во меѓувреме во регионот на Сан Диего е наредено евакуирање на повеќе од 500 илјади луѓе,а околу 1500 куќи се веќе во пламен.Американскиот претседател Џорџ Буш најави посета на Калифорнија за лично да се увери во размерите на катастрофата.