Во Данска уапсени осмничени терористи | Вести | DW | 04.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Во Данска уапсени осмничени терористи

*

Осум лица осомничени за тероризам се уапсени денеска во Данска. Данските разузнавачки служби соопштија дека тие се товарат за учество во тероризам и чување материјали со кои може да се изработи бомба. Претставник на разузнавачите изјави дека главните уапсени се исламистички борци кои имаат меѓународни контакти, вклучително и со Ал Каида. Апсењата биле резултат на подолга истрага.