Војниците остануваат на меѓукорејската граница | Вести | DW | 05.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Војниците остануваат на меѓукорејската граница

*

На внатре корејскиот самит и покрај усвоената мировна изјава комунистичкиот Север според владата во Сеул не е сеуште подготвен да ги повлече војниците од границата. Јужнокорејскиот министер за одбрана Ким Јанг Со соопшти дека Ким Јонг Ил на самитот изјавил дека во моментов е прерано за таква дискусија. – На меѓукорејската граница од двете страни се стационирани повеќе од еден милион војници. Двајцата претседатели на самитот се договорија за преговори за мировен договор.