Војник загина на југот на Авганистан | Вести | DW | 19.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Војник загина на југот на Авганистан

*

Еден војник на меѓународните ИСАФ трупи загина денеска во експлозија на бомба на југот од Авганистан . Командата на ИСАФ во Кабул соопшти дека војникот придружувал еден воен транспортен конвој, но не изнесе детали за националноста на војникот и местото на инцидентот . Во соседен Пакистан пак во напад на воената авијација на земјата врз цели на исламските екстремисти на границата со Авганистан биле убиени две жени и две деца .