Вонредна состојба во Калифорнија | Вести | DW | 22.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Вонредна состојба во Калифорнија

*

Поради големите пожари во американската сојузна држава Калифорнија,гувернерот Арнодл Шварценегер прогласи вонредна состојба во одредени делови.Погодени се и области кај Лос Анџелес,Сан Дисего и Санта Барбара.Во пожарите загина најмалку едно лице,а погодени се повеќе од 12 илјади хектари површина.