Вонредна состојба во Грузија | Вести | DW | 08.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Вонредна состојба во Грузија

*

Во главниот град на Грузија утрово е мирно, откако е прогласена вонредна состојба. Вo центaрот присутна е полицијата за да се срепечат можни нови немири. Училиштата и универзитетите до викнедов остануваат затворени. Претседателот Михаел Сакашвили, по ескалацијата на протестите против неговото извршување на функцијата вчера воведе вонредна состојба. Одлуката ја образоложи со фактот што примил информации од тајните служби за можна поддршка од страна на Русија. Од Русија, која е против напорите на Сакашвили за влез на Грузија во НАТО, се вели пак дека овој чекор е антируска хистерија на претседателот.