Вонредна седница на арапската лига | Вести | DW | 14.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Вонредна седница на арапската лига

*

Арапската лига денеска во Каиро ќе оддржи вондредна седница. Причина е ескалацијата на состојбата во Либан и во Палестинските области. Премиерот на Либан Фуад Сињора побара оддржување на седница на Арпската лига по вчерашниот напад врз пратеник со анти – ситриски ставови во Бејрут. Во нападот погинаа девет лица. Сињора за денеска прогласи ден на национа жалост. Американскиот претседател Џорџ Буш индиректно ја обвини Сирија за нападот.