Волфовиц – иднина | Вести | DW | 27.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Волфовиц – иднина

Група од 50 претставници на Светската банка побара брзо ставатње крај на кризата во раководењето а оваа институција. Во писмо до претседателот на Светската банка, Пол Волфовиц и до директориумот, членовите на одделот за анти-корупција бараат јасни и решителни чекори во насока на зачувување на интегритетот и одговорноста на Светската банка. Поради аферата за исплаќање превисока плата за неговата животна придружничка, Волфовиц стана мета на критики и барања за негова оставка.