Воена парада во Париз | Вести | DW | 14.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Воена парада во Париз

*

На воената парада по повод националниот празник на Франција денеска во Париз за првпат ќе учествуваат војници од сите 27 земји членки на Европската унија. На дефилето на Шанзелизе ќе прелетаат и два гермаснки воени авиона. Франција денеска го одбележува јуришот во парискиот затвор од 14 јули 1789 што е почеток на Француската револуција.