Воена парада во Париз по повод националниот празник | Вести | DW | 14.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Воена парада во Париз по повод националниот празник

*

На воената парада по повод националниот празник на Франција денеска во Париз за првпат учествуваа војници од сите 27 земји членки на Европската унија. Францускиот претседател маршот на војниците на партнерските држави го означи како најубавиот симбол за Европа. Со парадата Франција денеска го одбележува јуришот врз парискиот затвор Бастиља од 14 јули 1789 што е почеток на Француската револуција.