Воената мисија во Авганистан продолжена за една година | Вести | DW | 12.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Воената мисија во Авганистан продолжена за една година

*

Германскиот парламент донесе одлука за продолжување на мисијата на Бундесверот во Авганистан. 454 од вкупно 581 пратеници гласаа за продолжување на воената мисија во рамки на силите ИСАФ и мандатот на авионите за набљудување Торнадо. Левата партија беше против, поделени во гласањето беа пратениците од зелените.