Властите во Јемен имале предупредување од Ал Каида | Вести | DW | 03.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Властите во Јемен имале предупредување од Ал Каида

*

Безбедносните власти во Јемен биле информирани за можноста од напад на Ал Каеда, но не и за времето или местото. Претседателот Али Абдула Салех изјави дека поради тоа биле засилени безбедносните мерки околу владините објекти, но не и пред верските храмови. Во самоубиствниот напад пред антички храм во Јемен, загинаа седуммина шпански туристи и двајца Јеменци, а голем е и бројот на повредени.