Владина криза во Полска | Вести | DW | 10.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Владина криза во Полска

*

Опозиционата Демократска левичарска алијанса на Полска побара предвремено распуштање на парламентот поради владината криза во земјата. Шефот на владата Јарсолав Качински вчера го отпушти заменик премиерот Анджеј Лепер. Причина за овој чекор е сомневање за вмешаност на Лепер во корупциски скандал, соопшти кабинетот на Качински. Водството на Земјоделската партија на Лепер, потоа најави дека ќе ја напушти коалицијата.