Владина криза во Ирак | Вести | DW | 07.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Владина криза во Ирак

*

Во Ирак се заострува владината криза. Неколку денови по оставката на шест министри Сунити, на седница на кабинетот на премиерот Нури Ал Малики недостасуваа уште четворица министри, блиски до поранешниот премиер Ијад Алави. Тие како и минситрите што поднесоа оставка сметаат дека владата на Малики не ги разгледува барањата ан Сунитите. Од почетокот на годинава 17 од 40 те министри, најмалку делумно се повлекоа од владата во Багдад.