Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Владимир Путин

Владимир Владимирович Путин, роден на 7 октомври 1952 година во Санкт Петербург, е руски политичар и државник, актуелен претседател на државата.

По професија правник, Путин својата кариера ја започнува како офицер на советската тајна служба КГБ во 1976 година. Во 1996 година и се приклучува на администрацијата на тогашниот претседател на Русија, Борис Јелцин. Во 2000 година победува на изборите за изборите, а реизбран е четири години подоцна. Во 2008 година ја презема премиерската функција, а четири години подоцна повторно се враќа на претседателската. Под негово раководство Русија се стабилизира политички и економски. Неговото владеење е одбележано со војните во Чеченија, Грузија и Украина. Критичарите го обвинуваат за недемократско владеење, корупција и задушување на слободата на медиумите.

Покажи повеќе написи