Владејачката партија победи во Украина | Свет | DW | 29.10.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Владејачката партија победи во Украина

Партијата на претседателот на државата Виктор Јанукович однесе убедлива победа на парламентарните избори во Украина. Победа на опозицијата во Литванија

Владејачката партија на Регионите на актуелниот претседател Виктор Јанукович е убедлив победник на парламентарните избори во Украина, покажуваат првичните неофицијални резултати. Според излезните анкети, партијата на Јанукович освоила околу 37 отсто од гласовите, далеку повеќе од второпласираната Татковинска партија на поранешната премиерка Јулија Тимошенко која добила околу 21 проценти од гласовите. На третото место се политичките сојузници на Јанукович, Комунистичката партија, додека на четврто е партијата УДАР на светскиот боксерски шампион Витали Кличко.

И власта и опозицијата се прогласија за победници на изборите.

Опозицијата победи во Литванија

Litauen Wahlen

Избори во Литванија

Опозициските Социјалдемократи се победници на парламентарните избори во Литванија. Социјалдемократите, кои во текот на кампањата се залагаа за запирање на мерките за штедење и поголеми социјални издатоци, освоиле најмногу пратеници во литванскиот парламент, се очекува да формираат коалициска влада со левичарската Работничка партија како и со националистичката партија Ред и правда.

Литванија во 2009. година доживеа длабока рецесија поради што беа воведени непопуларни мерки за штедење.