Владата на Груевски пред гласање доверба | Вести | DW | 06.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Владата на Груевски пред гласање доверба

*

Пратениците во македонскиот партламент утре ќе гласаат за доверба на владата на премиерот Никола Груевски. Иницијативата ја покрена пратеничката група на СДСМ. Премиерот Никола Груевски изјави дека не се плаши од предложената иницијатива и додаде дека утрешната седница ќе биде добра прилика да го слушне мислењето на пратениците за работата на неговиот кабинет. Причина за интерпелацијата, меѓу другото се нарушениот меѓународен углед, застојот во политичките и економските реформи, нарушените меѓуетнички односи и личната безбедност на граѓаните.