Владата го продолжи мандатот на Бундесверот во Либан | Вести | DW | 23.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Владата го продолжи мандатот на Бундесверот во Либан

*

Ангажманот на германската армија во Либан ќе биде продолжен за уште една година. Германската влада одлучи да го продолжи мандатот на Бундесверот се до септември 2008-ма година но истовремено го намали максималниот број на војници од 2400 на 1400. Либанската армија се повеќе е во состојба самата да ја преземе одоговорноста за заштита на границите и крајбрежјето на земјата –изјави портпарол на германската влада во Берлин . Се смета за сигурно дека германскиот Бундестаг во септември ќе ја потврди оваа одлука на владата . Германските војници инаку во рамките на мисијата на ОН УНИФИЛ во Либан пред се се ангажирани во спречувањето на шверцот на оружје за радикално-исламистичката организација Хезболах пред брегот на Либан.