Владата ги отворa границите- каде може да се патува? | Северна Македонија | DW | 16.06.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Владата ги отворa границите- каде може да се патува?

По точно три месеци, од утре се отвораат границите и македонските граѓани можат да влегуваат и излегуваат од државата, но остануваат задолжителната изолација или карантин при влезот. Можностите за патување се ограничени.

Отворање на границите од утре, среда 17 јуни, но со примена на активните мерки за заштита, одлучи денеска владата. Тоа значи дека при влез во Северна Македонија мора да се приложи валиден негативен ПЦР тест, не постар од 72 часа, а потоа да се минат и 14 дена во домашна самоизолација. Влезот во земјата без тест за сите граѓани или странци значи државен карантин од 14 дена, а потоа и домашна изолација.
Странските државјани кои сакаат да транзитираат низ земјата кон трета држава, од утре тоа ќе можат да го прават од сите гранични премини. Останува ограничувањето од најмногу 5 часа во рамките кои треба да се реализира транзитот.
Владата ги затвори границите на 17 март годинава со цел да го спречи ширењето на коронавирусот во земјата. Точно три месеци подоцна, македонските граѓани немаат многу опции за патување. Поширокиот простор на Шенген зоната засега останува затворен, а Европската комисија најави дека ќе ги отвори границите за граѓаните на државите од Западниот Балкан од 1 јули годинава. Оттука, туристичките патувања за македонските граѓани во моментов се ограничени на Албанија и Србија. Тоа се единствените две држави во кои, во моментов, нема рестрикции за влез на македонски државјани. Може да се влезе и во Бугарија, но таму по влезот мора да се минат две недели во карантин.

DW.COM