Вкусни инсекти на трпезата во ЕУ | Теми | DW | 16.02.2022

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Вкусни инсекти на трпезата во ЕУ

Деновиве Европската комисија издаде дозвола за трет инсект кој може да се користи како прехранбен производ на европскиот пазар – штурци. Претходно на „менито“ беа ставени скакулци и црв-голем брашнар. Додека инсектите во земјите од „третиот свет“ одамна важат за храна, во ЕУ ова е новитет, како алтернативен извор на протеини и во склад со стремежот за поеколошки начин на исхрана.

Прочитај го и ова