Визнер-независност на Косово | Вести | DW | 16.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Визнер-независност на Косово

*

Американскиот дипломат Франк Визнер навести дека САД се подготвуваат да признаат еднострано прогласена независност на Косово.

Во изјава за гласот на Америка,Визнер вели дека Вашингтон е подготвен на тоа доколку на 10 декември која истекува рокот за новото продолжување на барањето компромис за статусот на Косово,не биде постигнат никаков резултат.Американскиот дипломат,член на преговарачката тројка,не зборува за поделба на покраината како можно решение,зашто никој од меѓународната заедница нема право да преговара за поделба.