Визнер за Косово | Вести | DW | 04.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Визнер за Косово

*

Американскиот претставник во преговарачката тројка за Косово Френк Визнер рече дека е мала веројатноста статусот на Косово да биде решен во 2007. За тоа нема доволно време, смета Визнер. Американскиот диполмат потврди дека тројцата преговарачи на генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун ќе му достават извештај за преговорите меѓу Белград и Приштина до 10 декември. Наредната средба на претставниците на Белград и Приштина е закажана за 14 октомври во Брисел.