Видео: Протести против промената на името во Скопје | Северна Македонија | DW | 19.11.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Видео: Протести против промената на името во Скопје

Неколку илјади приврзаници на движењето „Бојкотирам уставни промени“, синоќа излегоа на протест пред Собранието во Скопје. Најавија засилени протести и блокади низ целата земја.

Неколку илјади демонстранти побараа стопирање на постапката за уставни измени, поништување на Договорот од Преспа и трајна заштита на името на Македонија. Тие најавија продолжување на протестите се додека не се исполнат поставените барања. Организаторите на протестот се заканија дека во наредните денови и недели ќе следуваат блокади на главните сообраќајници и крстосници со возила и механизација, како и протести во Скопје и во сите градови низ Македонија.

Од протестот беа повикани граѓаните да им се приклучат и да бидат секој ден пред Паркот на жената борец од 16 до 20 часот. Најавија дека таму ќе бидат и на први декември, кога е предвидена седница на Собранието за нацрт-амандманите за уставни измени. 
Погледнете повеќе во видеото: 

Гледај видео 01:02

Протести против промената на името во Скопје

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама