Вечерва завршуваат 46-те Струшки вечери на поезијата | Вести | DW | 26.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Вечерва завршуваат 46-те Струшки вечери на поезијата

*

Со поетско читање и врачување на златниот венец на лауреатот Махмуд Дарвиш, вечерва завршуваат 46 – те Струшки вечери на поезијата. Палестинецот Дарвиш има напишано 40 поетски книги и прозни дела. На свеченоста вечерва ќе се додели и наградата “Браќа Миладиновци”, која годинава ја доби младиот поет Никола Маџиров. Ивица Челиковиќ, кој живее и работи во Шведска ќе ја добие наградата “Иселеничка грамота”.