Верниците се собираат на плоштадот Свети Петар во Рим | Вести | DW | 08.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Верниците се собираат на плоштадот Свети Петар во Рим

На плоштадот пред црквата Свети Петар во Рим се собрни десетици илјди верници заедно со поглаварот на римокатоличката црква Папата Бенедикт 16 да го прослават Велигден. Папата точно напладне ќе ја одржи познатата велигденска миса “Урби Ет Орби”.Палејќи ја големата свеќа која симболизира воскреснување на мртвиот Исуст, Папата Бенедикт 16 ја одржа утринската велигденска миса во црквата Свети Петар. Во неговата порака, Папата рече дека воскреснувањето на Исус покажало дека љубовта е посилна од лошто и смртта.