Верижен судир во Кина однесе 17 жртви | Панорама | DW | 22.11.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Верижен судир во Кина однесе 17 жртви

Во верижен судир на автопат во северната кинеска провинција Шанжи животот го загубија 17 луѓе. Во судирот биле инволвирани 56 возила.

Причина за судирот кој се случил во понеделникот бил подмрзнатиот автопат. Снимките од местото на несреќата прикажуваат комплетно уништени возила од судирот. Уште 37 луѓе биле повредени, а спасувачките екипи со помош на кранови и специјална опрема работеле до доцна во ноќта на нивно извлекување. Според последните информации, сите повредени се во стабилна состојба и се надвор од животна опасност.

Според Светската здравствена организација, околу 250 илјади луѓе годишно го губат животот во сообраќајни несреќи во Кина. Официјалната државна статистика тврди дека бројката е далеку помала.

Гледај видео 00:54

Верижен судир во Кина однесе 17 жртви

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама