Вердер се плaсира во осминафиналето од Лигата на шампионите | Теми | DW | 08.12.2005
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми

Вердер се плaсира во осминафиналето од Лигата на шампионите

Славниот Манчестер Јунајтед елиминиран од европските натпреварувања во оваа сезона

Вердер Бремен наспрема Панатинаикос

Вердер Бремен наспрема Панатинаикос

Синоќа се одиграа средбите од последното коло во преостанатите 4 групи во фудбалската Лига на шампионите. Сега се познати сите учесници во осминафиналето на Лигата, како и во меѓурундата од Купот на УЕФА.

Во Бремен Вердер му нанесе катастрофален пораз на грчкиот претставник Панатинаикос со 5 спрема 1. Серијата голови ја отвори Мику од пенал веќе во втората минута, уследија уште два гола на Валдез во првиот дел. Клозе, кој играше со скршена јаболчна коска и со заштитна маска врз лицето, наголеми на 4 спрема 0. Почесниот гол за гостите го постигна Морис, а во минутите на доигрувањето Фрингс стави точка врз величествениот настап на својот тим. „Прекрасно доживување за нас вечерва, влеговме во наредната рунда и со тоа го повторивме минатогодишниот успех. Можеме да бидеме горди“ – рече тренерот Томас Шааф.

Судбината на Вердер зависеше и од исходот на средбата во Удине, каде Барселона го победи Удинезе со 2 спрема 0, со голови постигнати во последните пет минути. „Сега сум уште поголем навивач на Барселона“ – на шега прокоментира играчот на Вердер Валдес.

Така во Ц-групата зад убедливата Барселона се пласира Вердер, а Удинезе со ист број бодови е на трето место и ќе игра во Купот на УЕФА.

Во Д-групата Бенфика во Лисабон го совлада Манчестер Јунајтед со

2 спрема 1. Гостите поведоа уште во шестата минута, но домаќинот направи резултатски пресврт веќе во првото полувреме. „Разочарани сме. Ова е најниска точка, оти постојано се квалификувавме за европските натпреварувања. Но, понекогаш во фудбалот е голем предизвик да ги надминеш проблемите. Ние тоа секогаш го правевме и уверен сум дека и сега ќе го сториме до крајот на сезоната“ – рече менаџерот на Манчестер Јунајтед Алекс Фергусон.

Вилјареал со победата над Лил со 1 спрема 0, го обезбеди првото место во групата, Бенфика ќе го придружува во натамошните натпревари од Лигата на шампионите, а Лил ќе се вклучи во Купот на УЕФА.

Баерн остана непоразен на гостувањето во Бриж – 1 спрема 1, но тоа е доволно само за второ место во А-групата, бидејќи Јувентус, според очекувањата, го победи Рапид во Виена со 3 спрема 1. Баварците поведоа во 20-тата минута преку Писаро, но по само 12 минути Бриж изедначи со голот на Портилјо. Рапид е елиминиран од европската сцена.

Во Б-групата две нерешени средби без ни еден гол, а играа водечкиот Арсенал против второпласираниот Ајакс и Спарта со швајцарскиот претставник Тун. Спарта е елиминирана.

Во осмина финалето на Лигата на шампионите три земји имаат по три претставници: од Шпанија се Барселона, Реал Мадрид и Вилјареал, од Англија - Арсенал, Челзи и Ливерпул и од Италија - Милан, Интер и Јувентус. Германија е застапена со две екипи – Баерн и Вердер, исто толку има и Холандија - ПСВ Ајндховен и Ајакс. По еден тим имаат Франција – Олимпик Лион, и Португалија - Бенфика Лисабон.

Извлекувањето на двојките ќе биде на 16-ти декември во Нион, првите натпреварите од осминафиналето ќе се играат на 21-ви и 22-ри февруари, а реваншите на 7-ми и 8-ми март.

Како третопласирани од групите во Лигата на шампионите, во третото коло на Купот на УЕФА, ќе се приклучат: Шалке, Бетис, Удинезе, Лил, Бриж, Тун, Розенборг и Артмедиа. Извлекувањето на двојките и за овој куп ќе биде на 16-ти декември.