Венизелос: За името на крајот на септември | Македонија | DW | 12.09.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Венизелос: За името на крајот на септември

Следниот состанок во врска со прашањето за името најверојатно ќе се одржи последната седмица од септември во Њујорк, изјaви грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос.

Грчкиот вицепремиер Евангелос Венизелос ја информираше Парламентарна комисија за национална одбрана и надворешна политика за неговата средба со медијаторот на ОН во спорот околу името Метју Нимиц:

„Со оглед на тоа што многу интензивно и лично учествував во процесот кој доведе до изготвување на Времената спогодба, знам колку е важно да постои референтна рамка, и ја изразив почитта на Грција за напорите на генералниот секретар и на Нимиц“, рече Венизелос и додаде дека е важно процесот на преговори да продолжи.

Тој изрази уверување дека „грчката позиција, како што е формулирана, ужива широк национален консензус, и повтори дека Атина е за сложено име со географска одредница што се однесува на географскиот поим на името, а не на политичкиот термин“.

Венизелос уште еднаш кажа дека Грција е само за ерга омнес решение:

„Мислам дека јаснотијата со која одговоривме и ги кажавме нашите позиции, како и анализите кои ги спроведовме со Нимиц, многу ќе помогнат во преговорите со Скопје и подоцна, на нашите состаноци за ова прашање“, рече Венизелос.

Грчкиот весник „То Вима“, коментирајќи ја средбата на посредникот на ОН и македонските власти, пишува дека Метју Нимиц обично премногу ги брои неговите зборови, избегнува да ги пласира предлозите кои ги изнел, да даде став за позициите на двете страни и за следните чекори, но на прес-конференцијата во Скопје ја прекршил својата пракса. Наведувајќи дека Нимиц појаснил оти Атина и Скопје во оваа фаза имаат дијаметрално спротивни ставови во однос на примената и флексибилноста на можното ново име и дека разликата во однос на географската одредница била изразена недвосмислено од грчка страна, весникот оценува: „Јасно е дека ако е вистина, тогаш не постои начин за да се најде компромис меѓу двете земји, но сепак, оние кои ги следат разговорите добро знаат дека различни луѓе различно го толкуваат терминот ’ерга омнес’.“