Велика Британија – терор | Вести | DW | 30.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Велика Британија – терор

Во Велика Британија е подигнато обвинение против шест лица поради сомневање дека подготвувале терористички напади. Лицата на возраст меѓу 21 и 35 години биле уапсени минатиот вторник во Лондон. Според една студија на американската влада, бројот на терористички напади во светот, во 2006 година се зголемил за 29%. Нападите пред се се случиле во Ирак и Авганистан. Во студијата што треба да биде објавена денеска се вели дека во светот минатата година биле извршени околу 14 илјади терористички напади, од кои половината во Ирак.