Велика Британија – двегодишнина напади | Вести | DW | 07.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Велика Британија – двегодишнина напади

*

Денеска во Велика Британија се одбележува двегодишнината од тешките бомбашки напади во Лондон. Најблиски роднини на жртвите, како и лица кои ја преживеаја трагедијата, се собраа да им одадат почест на жртвите. Меѓу нив беше и премиерот Гордон Браун кој положи венци цвеќе кај станицата Кингс крос. Таму, на местото на најтешкиот напад, се одржа и главната комеморативна свеченост.

Четворица британски исламисти на 7. јули 2005-та извршија самоубиствени напади во кои животот го загубија 52 лица.