Вевчанскиот карневал низ фотографии | Сите содржини | DW | 15.01.2018

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Северна Македонија

Вевчанскиот карневал низ фотографии

Веќе 14 векови во Вевчани, во близина на Охрид се одржува карневал посветен на Св. Василиј кој се слави како заштитник на селото. Со тоа Вевчани во 1993 година стана дел од Светската федерација на карневалски градови

Прочитај го и ова