Вевчани одбележува дваесет години од протестите | Вести | DW | 07.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Вевчани одбележува дваесет години од протестите

*

Под мотото „дваесет години собир против насилството“, денеска во Вевчани се одбележуваат две децении од протестите на локалното население, кои власта ги растера со силни полициски сили. Тогаш жителите на Вевчани протестираа против поделбата на локалниот извор на вода, но протестот прерасна во политички случај во поранешна Југославија поради бруталната употреба на сила.