Вајмар - градот на Гете и на Шилер | Старт | DW | 16.05.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Старт

Вајмар - градот на Гете и на Шилер

Градот Вајмар во германската покраина Тирингија некогаш бил центар на Големото војводство Саска-Вајмар. Во оваа културна престолнина твореле книжевници и музичари како Гете, Шилер, Лист и Бах. И библиотеката на војвотката Ана Амалија е една од главните атракции и е дел од светското културно наследство на УНЕСКО.

Гледај видео 00:56