Вашингтон ќе покаже трпение за Пјонгјанг | Вести | DW | 17.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Вашингтон ќе покаже трпение за Пјонгјанг

Во спорот околу севернокорејската атомска програма САД имаат намера да најнапред да покажат трпение. Портпарол на белата Куќа соопшти дека на тој начин се одговара на молбата на Кина , која како домаќин раководи со шестпартитните преговори за атомската програма на Пјонгјанг .

Така Северна Кореја ќе добие неколку денови дополнително време да го затвори атомскиот реактор во Јонгбјон како што се обврза во договорот постигнат во Пекинг на 13 февруари . Инаку првибитниот рок за тоа истече во саботата,