Вашингтон- И натаму Американец на чело на Светска Банка | Вести | DW | 22.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Вашингтон- И натаму Американец на чело на Светска Банка

Американскиот претседател Џорџ Буш по оставката на Пол Волфовиц од функцијата претседател на Светска Банка планира да се придржува на традицијата , дека еден американец треба да биде на чело на оваа финансиска организација-порача портпарол на Белата Куќа во Вашингтон. Претходно повеќе невладини организации се изјаснија против децениската практика , претседател на Светска Банка да биде Американец а на Меѓународниот Монетарен Фонд, Европеец.