Ватерполистите по виза за олимписките квалификации | Теми | DW | 25.01.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Ватерполистите по виза за олимписките квалификации

Ватерполо репрезентацијата на Македонија на Европското првенство во Холандија игра против Романија за пласман кој ќе и обезбеди учество на квалификациите за Олимпијадата во Лондон.

default

Македонските ватерполисти со евентуална победа (денеска со почеток од 14 часот) над Романија, ќе бидат најмалку десетоласирани на Европското првенство во Ајндховен, Холандија и ќе станат втората македонска репрезентација (по кошаркарската) која преку дополнителни квалификации ќе бара место на Олмписките игри. Олимпискиот квалификациски турнир ќе се игра во Едмонтон, Канада, од 1 до 7 април.
Освен учество на квалификацискиот турнир, подобриот од овој натпревар ќе има можност да игра со актуелниот европски првак Хрватска, во натпревар за пласман од 7 до 10 место. Евентуални две победи на македонските ватерполисти (протов Романија и Хрватска) и пласман на 7 или 8 место, покрај учество на турнирот во Канада, ќе значи и пласман на Македонија на Светското првенство.

Автор: СН/ АТ/ макфакс

Редактор: А.Трајковска