Ватерполистите не обезбедија пласман на Олимпијада | Теми | DW | 07.04.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Ватерполистите не обезбедија пласман на Олимпијада

Македонската ватерполо репрезентација не успеа да направи подвиг и да стане првата македонска селекција која во екипен спорт обезбедила учество на едни Олимписки игри.

default

Македонија ноќеска беше поразена од Шпанија со 11:7 во четвртфиналето од квалификацискиот олимписки турнир во Едмонтон, Канада. Нашата репрезентација добро го започна натпреварот и по водството на Шпанците од 1:0, избраниците на селекторот Сашко Поповски постигнаа 3 голови, а резултатот по првата четвртина беше 3:2 за Македонија.

Втората и третата четвртина Шпанија ги доби со 3:0 и 3:1, разлика што се покажа како решавачка за конечниот победник. Последниот период заврши нерешено 3:3.

Ноќеска се одиграа и другите три четвртфинални дуели по кои пласман на ОИ обезбедија Црна Гора, Романија и Бразил. Вечерва Македонија против Бразил од 22 часот и 20 минути ќе разигрува за пласман од 5 до 8 место.