1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Здравје

Вакцина за коронавирусот се тестира и во Африка

СН/дв
10 јули 2020

Во неизвесната глобална трка по вакцина за коронавирусот, еден од најнадежните кандидати е проектот на британскиот универзитет Оксфорд. Првите клинички тестови врз луѓе започнаа уште во април во Велика Британија а сега во тек се нови и во Бразил и во Јужноафриканската република. Доброволците во ЈАР ќе бидат набљудувани една година за да утврдат ефектите од вакцината.

https://www.dw.com/mk/%D0%B2%D0%B0%D0%BA%D1%86%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BE%D1%82-%D1%81%D0%B5-%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D0%B0%D1%84%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0/video-54066259
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Во македонскиот парламент нема потребно мнозинство за уставни измени

Прво избори, па уставни измени?

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница