1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Symbolfoto I Belgien - die Corona-Apotheke der EU
Фотографија: Jens Krick/Flashpic/picture alliance
Здравје

Вакцината Модерна – стопроцентно ефикасна и кај деца

ЖА / агенции
25 мај 2021

Вакцината против коронавирус на американската компанија Модерна е целосно ефикасна и кај деца и младинци, фирмата наскоро ќе поднесе барање за дозвола за употреба во САД.

https://p.dw.com/p/3tvmZ

Во клиничка студија со учество на деца и младинци од 12 до 17 години, според досега добиените резултати е покажана ефикасност од сто проценти, соопшти денеска претставник на американската компанија. Освен тоа, испитувањата покажале дека вакцината на Модерна е безбедна и била добро поднесена од страна на испитаниците, „не се идентификувани никакви позначајни безбедносни ризици“. Но, резултатите од студијата, објавена во стручен магазин, сѐуште немаат поминато фаза на стручна проверка.

Повеќе:

Фотографија на денот: Во САД одобрена вакцината Бионтек/Фајзер за деца од 12 до 15 години

Колку родители би си ги вакцинирале децата против Ковид?

И вакцината на Модерна влегува во програмата Ковакс

Најнов извештај во Германија: Колку се безбедни Ковид-вакцините?

Модерна планира на почетокот на јуни да поднесе барање за издавање дозвола за користење на нејзината вакцина за деца и млади до Американската агенција за лекови ФДА, како и во повеќе други земји. Вакцината за возрасни на Модерна во САД има дозвола за употреба добиена по итна постапка, а одобрена е и во ЕУ. Во САД на 10 мај беше веќе дадена дозвола за вакцина за деца и младинци од 12 до 15 години за препаратот на Бионтек/Фајзер, а постапката за нејзино користење во ЕУ е во тек.

„Вакцината е единствено решение за излез од Ковид-кризата“

 

Прескокни го блокот Поврзани теми

Поврзани теми

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Бугарија протест ВМРО вето Македонија

Зошто во Бугарија пак ечи „Македонијаааа!“

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница