ВАДА ги крииткува организаторите на Тур д Франс | Вести | DW | 28.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

ВАДА ги крииткува организаторите на Тур д Франс

*

Светската агенција за борба против допингот ВАДА жестоко ги критикуваше организаторите на велосипедската трка Тур д Франс. Од допинг скандалот со екипата на Фестина во 1998 година , очигледно ништо не се променило- изјави претседателот на ВАДА, Ричард Паунд. Тој најави дека агенцијата во ноември ќе одреди заострени касни за допингување. Со нив наместо досегашната суспензија од 2 години за спортистите кај кои е откриено користење на недозволени сретства , ќе следува забрана за настапување долга 4 години.