Буш ќе ја испраќа Националната гарда во Ирак | Вести | DW | 06.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Буш ќе ја испраќа Националната гарда во Ирак

Американската влада според еден извештај на телевизијата еН Би Си има намера да испрати 12 илјади припадници на Националната гарда во Ирак и во Авганистан. Повикувајќи се на извори во американското министерство за одбрана телевизијата ,информира дека гардистите ќе пристигнат во овие земји на почетокот од 2008-ма година . националната гарда чии единици се стационирани во сите сојузни држави во САД , всушност е резервен состав на американската армија на доброволна база.