Буш ја завршува европската турнеја во Бугарија | Вести | DW | 11.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Буш ја завршува европската турнеја во Бугарија

*

На крајот на својата европска турнеја американскиот претседател Џорџ Буш е во посета на Бугарија. По разговорите со бугарскиот претседателот Георги Парванов и премиерот Сергеј Станишев Буш му се заблагорари на бугарското водство за ангажманот во Ирак и Авганистан. Американскиот претседател воедно изрази задоволстово од реформите во пазарното – стопанство во бившата комунистичка држава. Истовремено Џорџ Буш побара и бугарската влада да ја засили борбата против корупцијата. Во Софија америкaнскиот претседател се заложи и за осолободување на бугарските медицински сестри, осудени на смрт во Либија. Во рамките на турнејата Буш ги посети и Чешка, Полска Италија и Албанија.