Буш со предлог до Пјонгјанг | Вести | DW | 07.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Буш со предлог до Пјонгјанг

*

Американскиот претседател Џорџ Буш и предложи на Северна Кореја формален мировен догвоор под услов земјата да се откаже од својата атомска програма за производство на оружје.Ако комунистичкиот режим прифати,ќе биде понуден нов договор за корејскиот полуостров,изјави Буш на маргините на средбата на АПЕК во Сиднеј.За тоа Буш разговарал со својот јужнокорејски колега Ро Мо Хун.