Буш-Путин | Вести | DW | 04.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Буш-Путин

*

Американскиот претседател Џорџ Буш денеска ја започнува својата европска турнеја. Првата негова станица е Чешка, каде САД планираат да го инсталираат антиракетниот штит. Оттаму Буш ќе замине на самитот на Г8 во Хајлигендам. Рускиот претседател Владимир Путин предупреди дека Русија може повторно да ги насочи своите ракети кон цели во Европа, доколку САД продолжат со своите планови. Во рамки на посетата на Европа, Буш ќе ги посети Ватикан, Бугарија и Албанија.