Буш не прифаќа компромиси за Ирак | Вести | DW | 11.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Буш не прифаќа компромиси за Ирак

Американскиот претседател Џорџ Буш не прифаќа компромиси околу спрот со демократите во Конгресот за повлекување на трупите од Ирак. И во синоќешниот говор, тој повтори дека ќе стави вето на законот со кој се условува финансирањето на мисијата во Ирак со повлекување на трупите до 2008 година.

"Кога станува збор за финансирање на нашите трупи, ние немаме време за трошење. Време е да работата да се заврши. Затоа гоповикувам Конгресот на средба во Белата Куќа и може да се договориме", но повлекување на трупите нема да биде на дневен ред“, нагласи Буш.