Буш: Нема скоро повлекување на војската од Ирак | Вести | DW | 10.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Буш: Нема скоро повлекување на војската од Ирак

*

Американскиот претседател Џорџ Буш не планира повлекување на војската од Ирак во моментов, соопшти Белата куќа и покрај тоа што членовите на неговата републиканска партија се залагаат за промена на воената стратегија. „Во моментов се води дебата дали сега да ја повлечеме војската од Ирак. Претседателот повеќепати нагласи дека повлекување ќе има во зависност од условите, но идејата за политичка, а не за воена проценка е нереална,“изјави Тони Сноу портпаролот на Белата куќа.