Буш најави вето | Вести | DW | 10.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Буш најави вето

Портпарлолот на американскиот претседател Џорџ Буш најави вето против нацртот за финасирање на ирачката војна, подготвен од стана на демокаратското мнозинство во конгресот. Нацрт предлогот предвидува финасирањето на воениот ангажман прво да биде одобрено само за три месеци. Потоа конгресот би можел да ги намали средствата, доколку ситуацијата во Ирак не се подобри. Вчера америкакскиот вице претседател беше во ненајавена посета на Багдад, каде од ирачката влада побара да преземе повеќе мерки за надминување на религиозните и политичките напори.