Буш ги посети опожарените предели на Америка | Вести | DW | 26.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Буш ги посети опожарените предели на Америка

*

Американскиот претседател Џорџ Буш ги посети погодените места од пожарите во Америка. Заедно со гувернерот Арнолд Шварценегер Буш ги прелета пределите зафатени од катастрофата

Претседателое на населението му вети и помош од Вашингтон

Во најголемата евакуација во историјата на САД досега најмалку 500 илјади луѓе ги напуштија домовите, а изгорени се повеќе од 170 илјади хектари шума.