Буш во Софија ги повтори пораките од Тирана | Вести | DW | 11.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Буш во Софија ги повтори пораките од Тирана

*

Американскиот претседател Џорџ Буш денеска во Софија повтори дека Косово треба да биде независно но и оти на Србија треба да и се понуди перспективата за интеграција во НАТО за да го прифати губењето на покраината.

Америка верува дека Косово мора да биде независно порача Буш во Бугарија инаку последна станица на неговата европска турнеја. Инаку по разговорите со бугарскиот претседателот Георги Прванов и премиерот Сергеј Станишев, американскиот Буш му се заблагорари на бугарското водство за ангажманот во Ирак и Авганистан. Во Софија америакснкиот претседател се заложи и за осолободување на бугарските медицински сестри, осудени на смрт во Либија. Во рамките на турнејата Буш ги посети и Чешка, Полска Италија и Албанија.